Ezzel a címmel tartott előadást Dr. Orbán Csaba, belgyógyász főorvos, a Nagyatádi Kórház orvosigazgatója, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége – KÉSZ Nagyatádi Csoportja szervezésében Nagyatádon a Turisztikai Központban kedden délután.
Az előadásra közel százan voltak kíváncsiak és – mint az előadás után kiderült – mindenki feltöltődve, új és pozitív élményekkel gazdagodva tért haza.

A vendégeket Fábián Zoltán, a KÉSZ Nagyatádi Csoportjának elnöke köszöntötte, majd Fiumei Éva, Revicky Gyula A szív című versét szavalta el.

Dr. Orbán Csaba bevezetőjében főleg a belgyógyász orvos szemszögéből beszélt a szívről, majd fokozatosan rátért az előadás témájára, mely számára is rengeteg új információt tartalmazott.
Docre Childre Howard Martin Deborah Rozman Rollin McCraty PhD szerzők A szív intelligenciája – Halld meg a szív intuitív hangját! című könyvének felhasználásával számolt be a forradalmi felfedezésről.
A könyvben bemutatott, könnyedén elsajátítható technikák bizonyítottan csökkentik a stresszt, javítják az egészséget, alkalmazásukkal sikeresebben fenntarthatók a pozitív érzelmi állapotok. A megnövekedett szívkoherencia egyben elmélyíti az emberek közötti kapcsolatot.

„Ez a könyv maradéktalanul képviseli mindazt, amit lelkünk mélyén mindannyian igaznak hiszünk. Lehet, hogy az agy gondolkodik, de a szív tudja az igazat.”
Dr. Joe Dispenza
Tudományos kutatások igazolták, hogy a szív szerepe messze nem korlátozódik arra, hogy vért pumpáljon a testünkben. Egyfajta információfeldolgozó központként is funkcionál, amely fontos üzeneteket küld szét, és komoly hatást gyakorol az agyra. Kiemelkedő szerepe van többek között az érzelmi és a mentális egyensúly kialakításában, a hatékony döntéshozatalban, a kommunikációban, valamint az életvezetésben.
Megtudhattuk, hogy „van a szívben egy egy magasabb rendű ‘software’ csomag amely intuitív útmutatást nyújt az életben történő eligazodáshoz”. (Doc Childre)

A HeartMath Intézet tudósai azt tapasztalták, hogy a szívritmus elemzése egyedülálló betekintést nyújt a szív, az agy és az érzelmek között zajló kommunikációs folyamatokba. Az általuk kialakított technikák javítják a szív-agy kommunikációt, és lehetővé teszik egy rendkívül kedvező fizikális és érzelmi állapot kialakítását, amelyet szívkoherenciának hívunk. Tapasztalatuk azt mutatta, hogy az olyan pozitív érzelmek, mint a szeretet, a törődés és a megbecsülés, vagyis az olyan érzelmi tulajdonságok, amelyeket mindig is a szív fogalmához társítottunk, aktiválják ezt a koherens állapotot. A szív érzelmi és intuitív jeleire figyelve a stresszt és más káros érzelmeket jótékony, gyógyító érzelmekké alakíthatjuk át.

A szívnek van egy komplex idegrendszere, amely önálló agyként, a fejben lévő agytól függetlenül működik, érzékel, feldolgozza és kódolja az információkat.
Képes tanulni, rövid távú és hosszú távú memóriája van, és neuro-plaszticitással is rendelkezik.
Andrew Armor nevéhez fűződik a „szív agy” kifejezés.
Az előadást követően kerekasztal beszélgetés keretében fejtették ki gondolataikat, tapasztalataikat Dr. Orbán Csaba mellett Dr. Kováts Lajos pszichiáter osztályvezető főorvos, Schwab Ferenc pszichiáter és Jakab István református lelkész.

A rendezvényen lehetőség nyílt a szívkoherenciájának mérésére.
Gratulálunk, és köszönjük szépen Dr. Orbán Csabának a fantasztikus előadást!
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Nagyatádi Csoportjának szervezésében a következő alkalom 2025. május 30-án pénteken 17:00 órakor kerül megrendezésre a római katolikus plébánia kolostor ebédlőjében, ahol Lányi Béla SVD testvér Fülöp-szigeteken szolgáló szerzetes lesz a vendégünk!

